V posledních několika měsících doznala právní úprava dohod o pracovní činnosti (DPČ) a dohod o provedení práce (DPP) značných změn, které obecně nejsou vnímány jako příliš příznivé pro zaměstnavatele. Řada zásadních změn je účinná již od října 2023 (např. informační povinnost zaměstnavatele, povinnost rozvrhovat pracovní dobu i zaměstnancům na DPP/DPČ, právo tzv. dohodářů na příplatky za noční práci či práci o víkendech). Další velmi významná novinka nabyla účinnosti od 1. 1. 2024, a to nárok dohodářů na dovolenou. S touto novou legislativní úpravou se zaměstnavatelé nakonec dokázali více méně vypořádat.
Další změny, a to týkající se odvodů na sociální a zdravotní pojištění z DPP, nás však nyní ještě čekají, a bohužel jsou od počátku provázeny značnými legislativními zmatky a (oprávněnou) kritikou z řad zaměstnavatelů, daňových a právních expertů, i zástupců samotných zaměstnanců. Naštěstí proto došlo ještě k dalším úpravám a posunutí účinnosti, jak shrnujeme níže.
Jaká pravidla měla od 1. 7. 2024 platit (a nakonec platit nebudou):
Dle původního návrhu, který byl součástí tzv. konsolidačního balíčku, a který byl dokonce přijat, byl záměr takový, že zaměstnavatelé i zaměstnanci na DPP budou povinni odvádět sociální pojištění z DPP v případě, že překročí dva nově stanovené limity výše odměny:
- při práci u jednoho zaměstnavatele 25 % průměrné mzdy (pro rok 2024 jde o částku 10.500 Kč), nebo
- při práci u více zaměstnavatelů 40 % průměrné mzdy (pro rok 2024 jde o částku 17.587 Kč),
kdy zároveň zaměstnavatelé budou povinni všechny zaměstnance na DPP nahlásit/registrovat na ČSSZ. Jedním ze zásadních problémů se však ukázalo být to, že zaměstnavatelé by reálně neměli šanci zjistit, zda jejich zaměstnanec má uzavřenou DPP ještě u jiného zaměstnavatele, resp. kolik dohod má vlastně u různých zaměstnavatelů uzavřených. Zaměstnavatelé by tak předem nevěděli, zda na ně povinnost odvést pojistné vlastně dopadne či nikoli, a hrozilo tak, že se po nějaké době od ČSSZ dozví, že musí uhradit doúčtované sociální pojištění. Zaměstnavatelé by tak byli ve značné nejistotě, jaké náklady budou ve skutečnosti s novým dohodářem vlastně mít. Se zákonem v původní podobě se navíc pojily i další značné problémy, např. to, že vůbec neřešil, jak by to mělo být s veřejným zdravotním pojištěním, což zaměstnavatele uvrhlo do ještě větší nejistoty. Po velké kritice odborné veřejnosti bylo od tohoto záměru nakonec upuštěno a Poslanecká sněmovna v dubnu r. 2024 přijala pozměňovací návrh, který pravidla upravuje jinak.
Jaká pravidla budou platit od 1. 1. 2025:
Poslanecká sněmovna v dubnu r. 2024 schválila celkem nenápadnou novelu zákona o investičních společnostech a investičních fondech, avšak v rámci toho (jako tzv. „přílepek“) byl schválen i pozměňovací návrh týkající se právě odvodů pojistného u zaměstnanců pracujících na DPP. Pravidla schválená tímto návrhem by měla začít platit (resp. stát se účinnými) od 1. 1. 2025. Tento nový návrh stojí na zavedení systému tzv. oznámené dohody.
Budou zavedeny v podstatě dva režimy pro DPP:
- „oznámená“ neboli hlavní dohoda s měsíční odměnou do 25 % průměrné hrubé mzdy v daném roce (pro rok 2024 je to 10.500 Kč), a
- neoznámené dohody, které budou považovány za zaměstnání malého rozsahu (bez povinnosti odvodů) pouze do rozhodné měsíční částky 4.000 Kč (pro rok 2024).
Mělo by to fungovat tak, že pokud zaměstnavatel jako první ohlásí ČSSZ svého zaměstnance na DPP, bude se účast takového jeho zaměstnance na nemocenském pojištění posuzovat ve vztahu k rozhodné částce ve výši 25 % příslušné průměrné mzdy (ať už je to na základě jedné takové dohody, nebo jich bude u tohoto jednoho zaměstnavatele více). Pojistné tedy zaměstnavatel bude muset uhradit, pouze pokud odměna zaměstnance z DPP překročí příslušnou částku (25 % průměrné mzdy).
U ostatních zaměstnavatelů, kteří zaměstnají v témže měsíci stejného zaměstnance na DPP, se účast na nemocenském pojištění bude vztahovat ke standardní rozhodné částce (tedy v roce 2024 k částce 4.000 Kč). Pojistné tedy zaměstnavatel bude muset uhradit, pokud odměna zaměstnance dosáhne standardní rozhodné částky (pro rok 2024 je to 4.000 Kč).
Hlavní, oznámenou dohodu bude zaměstnanec moci mít v jednom měsíci uzavřenu pouze jednu. Osvobození od povinných odvodů až do částky 25 % průměrné mzdy bude mít pouze ten zaměstnavatel, který dohodu oznámí ČSSZ jako první.
Záměr uplatňovat režim tzv. oznámené dohody bude zaměstnavatel oznamovat ČSSZ v elektronické podobě, a to nejdříve od prvního dne kalendářního měsíce, který předchází kalendářnímu měsíci, od něhož zaměstnavatel hodlá režim tzv. oznámené dohody uplatňovat, nikoliv však dříve než v den, kdy zaměstnavatel oznámil datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání.
Co bude platit již od 1. 7. 2024:
Čemu se zaměstnavatelé s účinností již od 1. 7. 2024 nevyhnou, je povinnost hlásit ČSSZ všechny zaměstnance pracující na DPP, bez ohledu na to, zda budou podléhat odvodům či nikoli, tedy bez ohledu na výši odměny (doposud bylo potřeba hlásit pouze dohodáře, kterým účast na pojištění vznikla). Zaměstnavatelé budou muset předložit ČSSZ na předepsaném tiskopisu, do 20. dne kalendářního měsíce, který následuje po kalendářním měsíci, ve kterém zaměstnávali zaměstnance činného na základě DPP (tedy poprvé za červenec 2024, tzn. nejpozději do 20. srpna 2024), údaje o tomto zaměstnanci. Stanovený rozsah těchto údajů je: jméno a příjmení, rodné číslo nebo datum a místo narození, nebylo-li rodné číslo přiděleno, název zdravotní pojišťovny zaměstnance, datum nástupu tohoto zaměstnance do zaměstnání a datum skončení zaměstnání a výše příjmů, které těmto zaměstnancům za příslušný kalendářní měsíc zúčtoval.
Návrh zákona, k němuž jsou v rámci pozměňovacího návrhu předloženy změny v pravidlech pro odvody z DPP (režim tzv. oznámené dohody), byl dne 29. 5. 2024 schválen Senátem ČR, dne 7.6.2024 podepsán prezidentem, a dne 12.6.2024 odeslán k publikaci ve Sbírce zákonů.
V případě jakýchkoli dotazů v souvislosti s touto legislativou, nebo v souvislosti s dalšími významnými změnami v oblasti dohod, které jsou již účinné (rozvrhování pracovní doby, dovolená apod.), a které stále vyvolávají v praxi řadu nejasností, se na nás neváhejte obrátit. Jsme připraveni Vám poskytnout veškerou podporu se zavedením shora popsaných změn do praxe, abyste měli vše ošetřeno řádně a v souladu s právními předpisy.
V případě potřeby jsme Vám k dispozici pro veškeré konzultace, revize a úpravy Vašich pracovně-právních dokumentů v souvislosti s uvedenými právními změnami.
Advokátní kancelář Vítek Mrázek Kramný s.r.o.
Mgr. Štěpánka Štelcigová, advokátka